Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych rozpoczyna się we wczesnym niemowlęctwie. Już przy wprowadzaniu pokarmów stałych, rodzice powinni zadbać o zrównoważoną dietę swojego maluszka. Jest duża szansa na to, że w przyszłości dziecko będzie wybierać zbilansowane posiłki. Co jednak zrobić, gdy Twoja latorośl nie chce jeść warzyw? Oto kilka sprawdzonych trików.
Dlaczego dzieci nie przepadają za warzywami?
Maluchom, które dopiero poznają różne smaki, warzywa mogą wydawać się nieco mdłe. Są mniej wyraziste w smaku niż słodkie przekąski i owoce, które dzieci wybierają naturalnie. Do spożywania warzyw nie zachęca często ich konsystencja – niektóre są chrupkie, inne zbyt miękkie.
Dzieci są ostrożne wobec nowych rzeczy – to obejmuje również jedzenie. Jeśli warzywo jest dla nich nowością, niechętne je próbują. Przyczyną tego, że maluch unika jarzyn, mogą być też nieprzyjemne doznania, jakich doświadczył w swojej przygodzie kulinarnej. Jeśli marchewka źle mu się kojarzy, będzie odmawiał jej spożywania.
Jak zmienić dziecięce przekonania dotyczące jedzenia warzyw?
Powody niejedzenia warzyw mogą być różne. To rodzice powinni dociekać, w czym leży problem. Na nich też spoczywa obowiązek tworzenia pozytywnych doświadczeń, związanych z degustacją jarzyn. Skoro dzieci naśladują zachowania swoich opiekunów, powinni oni w obecności maluchów jeść warzywa. Jeśli nie będą tego robić, dzieci będą czuły niechęć do takich pokarmów.
Dodatkowo ważna jest atmosfera podczas spożywania posiłków. Unikaj kłótni czy presji związanej z jedzeniem. Spraw, żeby wspólnie spędzony czas przy stole był miłym, rodzinnym spotkaniem – pełnym relaksu i rozmów. Pamiętaj, żeby nigdy dziecka nie zmuszać do jedzenia. Nie należy też go karać ani złościć się, jeśli nie chce zjeść pomidora czy ogórka. Jedynym sposobem na sukces jest cierpliwość, konsekwencja oraz podejmowanie wciąż kolejnych prób zachęcania malucha do jedzenia warzyw.
Jak nakłonić dziecko do jedzenia warzyw?
Warzywa wprowadzaj do diety stopniowo. Maluch powinien przystępować do posiłku z uczuciem głodu. Gdy podjada słodycze czy słone przekąski przez cały dzień prawdopodobieństwo, że skosztuje jarzynowej sałatki, jest niewielkie. Jak jeszcze można przekonać dziecko do jedzenia warzyw?
- Pokaż swojej latorośli, że warzywa są smaczne. Gdy będziesz wyrażać zadowolenie podczas jedzenia brokuł, maluch wiedziony ciekawością pokusi się o ich spróbowanie.
- Bądź kreatywny w kuchni. Próbuj różnych sposobów przyrządzania warzyw. Jeśli Twoje dziecko nie lubi surowych marchewek, upiec je lub ugotuj. Przygotuj warzywne smoothie lub zapiekankę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, stań się przemytnikiem jarzyn. Do zmiksowanego banana dodaj garść szpinaku i napój migdałowy – maluch chętnie wypije taki koktajl.
- Zaangażuj dziecko w proces przygotowywania posiłków. Warto to robić, ponieważ maluchy chętniej zjadają to, co same przyrządziły. Zaangażowanie ich w proces gotowania stwarza poczucie kontroli nad tym, co jedzą. Można je nauczyć, jak przyrządzić proste i zdrowe potrawy, z uwzględnieniem warzyw.
- Podkreślaj korzyści zdrowotne warzyw. W odpowiedni sposób wytłumacz dziecku, dlaczego regularne spożywanie naturalnych produktów jest ważne dla zdrowia. Wyjaśnij, że jedzenie warzyw pomaga stać się silnym, bardziej skoncentrowanym i odpornym na choroby.
Spożywanie posiłku możesz potraktować jako formę zabawy. Pozwól dziecku na odkrywanie jedzenia poprzez dotyk, zapach czy kształtowanie różnych figur. Poza czasem jedzenia zainteresuj malucha zabawą sensoryczną. Niech jej głównym bohaterem będą warzywa! Możecie rywalizować o to, kto głośniej schrupie kalarepkę lub tworzyć stemple z ziemniaków.
Podsumowanie
Zachęcanie dzieci do jedzenia warzyw bywa wyzwaniem, które warto podjąć. Pamiętaj, że jesteś dla swojego dziecka najważniejszym wzorem do naśladowania. Pokaż mu więc, jak smaczne i różnorodne mogą być warzywa. Ważne jest, aby zrozumieć, że niechęć do ich jedzenia może wynikać z różnych czynników i jest częścią dziecięcego rozwoju. Do problemu podejdź jednak z dużą cierpliwością i wyrozumiałością.
Leave a comment