Autyzm wpływa na zdolność dziecka do komunikacji i interakcji społecznej. Dzieciom dotkniętym tym zaburzeniem zarówno w nauce, jak i w rozwoju mogą pomóc odpowiednie przedmioty. Niektóre z nich pełnią funkcję terapeutyczną, dlatego warto przemyśleć ich zakup. Jakie zabawki wybrać dla dziecka z autyzmem?
Zabawki sensoryczne – stymulują i angażują zmysły dziecka z autyzmem
Przedmioty sensoryczne wzbogacają doświadczenia malucha, stymulując jeden lub więcej zmysłów. Dla dzieci z autyzmem, które często mają specyficzne potrzeby, wybrane produkty są nieocenione dla ich rozwoju.
- Piłki do ściskania – pokryte różnymi teksturami piłki i gniotki pomagają dzieciom rozwijać umiejętności motoryczne. Ściskanie i modelowanie rozładowuje stres i napięcie.
- Mata sensoryczna – na rynku dostępne są maty z różnymi fakturami. Zapewniają dziecku szeroki zakres bodźców – poprzez dotyk odkrywa ono zmienność struktur.
- Zabawki do wody – woda ma relaksujący wpływ na dzieci z autyzmem, dlatego warto postawić na kaczki, kubki czy zraszacze. Będą fascynującymi dla malucha przedmiotami, które pomogą mu w koncentracji oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej i przyczynowo-skutkowej.
- Klocki sensoryczne – klocki z różnymi wypustkami poprawiają nie tylko zmysł dotyku, ale także motorykę dzieci z autyzmem. Dzięki nim maluchy budują, układają i sortują poszczególne elementy.
Zabawki sensoryczne angażują zmysły dzieci z autyzmem, ale uczą je także jak zarządzać swoimi reakcjami na różnego rodzaju bodźce. Zawsze należy obserwować wrażliwość dziecka na takie przedmioty. Co sprawia przyjemność jednemu dziecku, może przeciwnie działać na drugie.
Zabawki edukacyjne – dobre dla logicznego myślenia
Rozwój logicznego myślenia u dzieci z autyzmem wspierają zabawki edukacyjne. Maluchy uczą się przez interakcję i manipulację. Egzamin zawsze zdają klocki do układania, np. drewniane lub LEGO. Dziecko bawiąc się klockami, musi pomyśleć, które elementy najlepiej pasują do siebie. Uczy się jak zbudować konstrukcję, aby była stabilna i planuje przestrzennie.
Warto zakupić puzzle – motywują do rozwiązywania problemów. Maluch stara się zrozumieć, jak poszczególne elementy zestawić, żeby uzyskać cały obraz. Gry planszowe takie jak szachy czy warcaby z kolei wymagają od dziecka przewidywania ruchów i planowania strategii.
Zabawki STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) obejmują roboty do złożenia, zestawy konstrukcyjne i produkty do eksperymentów naukowych. Pomagają dzieciom ze spektrum autyzmu do poznania podstawowych zagadnień z przedmiotów ścisłych. Pobudzają ich ciekawość i myślenie analityczne.
Zabawki kreatywne – rozwiń motorykę i zdolność koncentracji u dziecka z autyzmem
Zestawy plastyczne do malowania, rysowania i modelowania wpływają na dziecięcą wyobraźnię. Dzięki nim mogą wyrazić swoje uczucia. Twórczość w takiej formie uruchamia u dziecka nie tylko kreatywność, ale także wrażliwość.
Proste instrumenty muzyczne, takie jak bębenki, ksylofony czy tamburyny są wsparciem w rozwijaniu u dzieci z autyzmem koordynacji i rytmu. Umożliwiają także eksplorowanie świata dźwięków.
Z kolei różnorodne zestawy do rękodzieła to nie tylko pomysłowe elementy do stworzenia oryginalnej biżuterii czy drewnianego samolotu, ale także produkty kształtujące precyzję. Dzieci, żeby rozwinąć swoje zdolności manualne i pobudzić wyobraźnię uczą się najpierw koncentracji.
Zabawki dla dzieci z autyzmem wpływające na umiejętności społeczne
Dzieci z autyzmem często potrzebują wsparcia w nauce umiejętności społecznych. Poprzez zabawę mogą poprawić komunikację, nawiązać relacje, a także wyrazić swoje emocje.
Lalki i pluszaki są doskonałe do nauki empatii i troski. Gry planszowe, jak “Memory” czy „Zgadnij kto?” wymagają z kolei od dzieci interakcji. Uczą się one dzielenia, przestrzegania zasad, a także cierpliwości podczas oczekiwania na swoją kolej.
Zestawy kuchenne, lekarskie czy sklepowe mogą nauczyć dzieci z autyzmem, jak funkcjonować w różnych sytuacjach społecznych. Maluchy dzięki takim przedmiotom naśladują interakcje, które obserwują na co dzień.
Podsumowanie
Zabawki dla dzieci z autyzmem odgrywają istotną rolę w ich rozwoju. Sensoryczne, edukacyjne czy kreatywne produkty pobudzają zmysły, uczą, bawią i wywołują różne reakcje. Ich dobór jednak zależy od indywidualnych potrzeb i zainteresowań dziecka. Obserwacja i zrozumienie podczas użytkowania takich przedmiotów są kluczowe. Najważniejsze jest to, żeby zabawa przyniosła dzieciom radość.