Nowoczesny świat pełen udogodnień powoduje, że coraz częściej pomijamy twórcze aspekty egzystencji. A przecież kreatywność jest ważna, szczególnie u dzieci. Stymuluje umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania problemów oraz rozwija umysł. Dzięki niej maluchy szybciej adaptują się do zmiennych sytuacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci na co dzień pobudzać dziecięcą wyobraźnię.
Czym tak naprawdę jest dziecięca kreatywność?
Kreatywność to nieodłączna część dzieciństwa – narzędzie, które pomaga maluchom odkrywać świat w wyjątkowy tylko dla nich sposób. Jest to zdolność do widzenia świata przez pryzmat własnej wyobraźni. Taka cecha wiąże się ściśle z eksplorowaniem nowych pomysłów i łączeniem nieoczywistych faktów w oryginalne kombinacje. Kreatywność jest twórczym myśleniem. Stymuluje rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka.
Pomysłowość wpływa na umiejętność rozwiązywania problemów, adaptację do zmieniających się sytuacji, a także rozwój empatii i zdolności interpersonalnych. Pozytywnie kształtuje u dzieci własną samoocenę. Kreatywność jest więc niezbędna w umacnianiu poczucia własnej wartości oraz zdolności do radzenia sobie z niepowodzeniami. Dziecko kreatywne nie szuka tylko jednej odpowiedzi, ale wielu sposobów na rozwiązanie tego samego zadania.
Stwórz dziecku przestrzeń do odkrywania jego potencjału
Tworzenie przestrzeni dla odkrywania kreatywności u dziecka to umożliwienie mu swobodnego odkrywania świata bez niepotrzebnych ograniczeń. Zapewnij maluchowi bezpieczne i stymulujące środowisko, w którym będzie mógł swobodnie eksperymentować. Niech tworzy, próbuje nowych rzeczy i doświadcza.
Kreatywna przestrzeń toleruje błędy, które są traktowane jako integralna część procesu nauki, a nie porażki. Takie podejście zachęca do samodzielności, budzi ciekawość, a także tworzy miejsce na nieskrępowaną, spontaniczną zabawę. Zapewnij dziecku różne materiały do twórczego wykorzystania. Niech bez Twojego nadzoru stworzy takie przedmioty, które będą go wyrażać. Tak rodzi się kreatywność!
5 sposobów na pobudzenie kreatywności u dzieci
Każde dziecko jest naturalnie obdarzone genem kreatywności. Gdy maluch dorasta, stopień pomysłowości się zmniejsza, ponieważ jest wypierany przez utarte schematy. A przecież nieszablonowe myślenie jest niezbędne w obliczu dynamicznie zmieniających się warunków życia. Rolą rodzica jest, by pobudzać dziecięcą kreatywność. Oto 5 przykładów na twórcze wykorzystanie czasu, którymi możesz się zainspirować.
- Tworzenie własnej historii. Zaproponuj dziecku napisanie książki. Może to być historia oparta na rzeczywistych wydarzeniach, bajka, czy science fiction. Takie ćwiczenie pobudza wyobraźnię, uczy porządkowania myśli i łączenia różnych elementów w całość. Dziecko przekonuje się, jak ważne są szczegóły w opowiadaniu i jak mogą wpływać na odbiorcę.
- Zabawa w teatr cieni. Przygotuj z maluchem różne postacie z kartonu, które będą bohaterami sztuki. Używając latarki lub innego źródła światła, stwórzcie cienie na ścianie, opowiadając do nich wymyślone historie. Zabawa rozwija zdolności narracyjne dziecka, umiejętność interpretowania sytuacji, a także motorykę małą, poprzez precyzyjne sterowanie postaciami.
- Budowanie miast z recyclingu. Do zbudowania miasta użyjcie pudełek, rolek po papierze toaletowym i innych materiałów, które można znaleźć w domu. Zabawa rozwija zdolności przestrzenne, uczy dziecko planowania i przekształcania swojej wizji w rzeczywistość. Promuje też ekologiczną postawę.
- “Muzyczna rzeźba”. Włącz dziecku muzykę do tańca, a po chwili ją zatrzymaj. Podczas pauzy niech Twoja latorośl zamieni się w rzeźbę, zastygając na moment w miejscu. Taka aktywność pomaga rozwijać kreatywność ruchową. Dziecko uwalnia energię, ale też stymuluje wyobraźnię poprzez przybieranie nieszablonowych pozycji. To ciekawy i wesoły sposób na ćwiczenie koncentracji u dziecka oraz szybkiego reagowania.
- Eksperymenty naukowe w domu. Zrób wulkan z octu i sody oczyszczonej – pobudzisz ciekawość malucha. Dzięki prostej nauce poprzez doświadczenie, dziecko może odkryć, jak działają pewne procesy, co stymuluje jego chęć do odkrywania. Doświadczenia wprowadzają element nauki do zabawy, pokazując, że może być ona ekscytująca.
W codziennych aktywnościach warto zadawać dziecku niebanalne pytania. Niech to będą otwarte zdania, które nie sugerują odpowiedzi, ale pozostawiają miejsce na wyobraźnię. Oto kilka przykładów.
- Gdybyś mógł rozmawiać ze swoim kotem, jakie zadałabyś mu pytanie?
- Co byś zrobił, gdybyś stał się niewidzialny?
- Czy kropla deszczu ma smak?
- Jak wykorzystałbyś magiczną moc?
- Czy drzewa mogą mieć marzenia?
W budowaniu kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów warto także od czasu do czasu łamać zasady lub je łączyć. Doświadczenie z jednej dziedziny może mieć ciekawe zastosowanie w zupełnie innej. Wyszukuj dla malucha ciekawe inspiracje i pozwól mu się ponudzić. Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak chwila nicnierobienia.
Podsumowanie
Zajęcia z kreatywności powinny być obowiązkowe w szkole, ponieważ jest ona niezbędna do rozwoju dziecka. Może być wspierana na wiele sposobów. Zachęcaj malucha do odkrywania nowych obszarów, zapewniaj mu przestrzeń do wyrażania siebie i połącz naukę z zabawą. W pobudzaniu kreatywności należy pamiętać, że tolerowanie błędów jest kluczowe. Sam bądź wzorem dla dziecka. Pokazuj mu niestandardowe działania i zupełnie inne podejście do problemów. Dzieci uczą się przez naśladowanie, więc inspiruj swoją pociechę do kreatywnego myślenia na co dzień.