fbpx
Strona główna Szkoła Jak radzić sobie z problemami z koncentracją u dziecka? 
Szkoła

Jak radzić sobie z problemami z koncentracją u dziecka? 

Rodzice coraz częściej zauważają, że ich dzieci są roztargnione. Duży wpływ na to mają telefony, smartfony i komputery, z których młodociani korzystają na co dzień. Dostarczają sobie wielu bodźców, negatywnie wpływających na koncentrację. Tymczasem skupienie się jest kluczowe w nauce i determinuje wyniki szkolne. Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko ma problemy z koncentracją, oto kilka sugestii, które mogą pomóc.

Dlaczego dzieci mają problemy z koncentracją?

Zrozumienie problemu jest ważne – pomaga ustalić, co tak naprawdę rozprasza Twoje dziecko. Problemy z koncentracją mogą wynikać z wielu różnych przyczyn.

Często jest to po prostu wynik naturalnego rozwoju mózgu, który w młodym wieku nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Mózg dziecka jest plastyczny i ciągle się zmienia, dlatego umiejętność koncentracji będzie się różnić w zależności od etapu jego rozwoju.
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koncentrację dzieci jest nadmiar bodźców. Telewizja, gry komputerowe, media społecznościowe – szybko przeciążają mózg dziecka, a skupienie się na jednym zadaniu bywa trudne.
Brak odpowiedniej ilości snu również obniża koncentrację u dzieci. Wiele badań pokazuje, że odpoczynek nocny jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Maluchy, które nie przesypiają 8-10 godzin na dobę, mają trudności ze skupieniem.


Na zdolność koncentracji u dzieci wpływa również stres i napięcie. Jeśli młodociani doświadczają napięć w domu czy szkole, nie utrzymają uwagi na konkretnym zadaniu. Należy też pamiętać, że mózg do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zbilansowanej diety na co dzień, pełnej białka, warzyw i owoców.
Problemy z koncentracją mogą być również symptomem niektórych zaburzeń, takich jak ADHD. Jeżeli zauważasz, że Twoje dziecko boryka się z takim problemem, skonsultuj się z lekarzem. Kluczem jest zrozumienie indywidualnych potrzeb Twojego dziecka, a następnie dostosowanie do nich swojego podejścia.

5 sposobów na poprawę koncentracji u dzieci

Zadbaj o to, żeby dziecko było wypoczęte i miało odpowiednie warunki do wyciszenia. Niech jego przestrzeń sprzyja koncentracji – nie stosuj w niej zbyt intensywnych i jaskrawych kolorów. Wyznacz w pokoju dziecka strefy do odpoczynku, nauki i zabawy. Maluch łatwiej przyswoi sobie, w którym miejscu powinien się skupić, a w którym może pohałasować. Weź pod uwagę także inne kwestie.

  • Ogranicz rozpraszacze. Nie rezygnuj z elektronicznych urządzeń, ale wprowadź limit czasowy na korzystanie z takiego sprzętu. Mózg dziecka potrzebuje czasu na spokojne zakończenie dnia, dlatego przed snem najlepiej sprawdzi się czytanie książek lub rozmowa.
  • Skaluj stopień trudności w zadaniach. Dostosuj zadania do możliwości dziecka. Jakie ma umiejętności i co potrafi zrobić samodzielnie? Jeżeli sprawnie liczy do 20, rozwijaj z nim umiejętność liczenia do 30. Utrwalaj z maluchem to, co już wie i pokazuj mu to, czego jeszcze może się nauczyć.
  • Wprowadź metody poprawiające koncentrację. Zamiast poświęcać długie, ale rzadkie sesje na naukę z dzieckiem, wybierz krótkie i częste interakcje. Sprawdzi się technika “pomodoro”, czyli koncentracja na jednym zadaniu przez określony czas. Doskonałą formą jest też nauka przez zabawę. Na przykład podczas podróży samochodem czy spaceru ćwicz z maluchem naukę kolorów.
  • Zadbaj o regularną aktywność. Ćwiczenia uwalniają endorfiny, które pomagają poprawić nastrój, a to bezpośrednio przekłada się na zdolność koncentracji. Aktywność fizyczna dzieci pomaga zredukować napięcie i stres, które mogą utrudniać skupienie. Ponadto regularny ruch sprzyja lepszej organizacji czasu i samodyscyplinie.
  • Wyznacz czas na naukę. Dziecko w wieku 2-3 lat może skupić się przez maksymalnie 2-3 minuty. Zamiast 10-minutowej aktywności, zaplanuj kilka krótkich zadań. Maluch utrzyma zainteresowanie i koncentrację. Im starsze dziecko, wydłużaj czas nauki, zmniejszając czas na zabawę, ale zawsze zachowuj zdrowy balans.

Pozytywny wpływ na koncentrację u dzieci ma też uporządkowany harmonogram dnia. Schemat zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności, kluczowe dla koncentracji. Przewidywalność wyznacza czas nauki, przerwę na zabawę i odpoczynek. To pomoże dziecku łatwiej skupić się na zadaniach.

Podsumowanie

Żeby efektywnie rozwijać zdolność koncentracji u dziecka, najpierw należy dowiedzieć się, z czym ma ono problem. W tym celu rozmawiaj ze swoją latoroślą i stwórz jej odpowiednie warunki do nauki, zabawy i odpoczynku. To, czym otacza się Twoje dziecko, wpływa bezpośrednio na jego umiejętność koncentracji. Zadbaj o przyjazne otoczenie i przetestuj różne techniki, które będą wsparciem, gdy maluch jest nadmiernie roztargniony. Sukces w nauce zależy od dostosowania metod do konkretnych potrzeb i możliwości każdego dziecka.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Starsze dzieckoSzkoła

Prawa zwierząt – co dziecko powinno o nich wiedzieć?

Edukacja dotycząca praw zwierząt jest kluczowym elementem kształtowania odpowiedzialnych i empatycznych postaw...

umiejętności społeczne
Starsze dzieckoSzkoła

Umiejętności społeczne – jak rozwijać kompetencje społeczne u dziecka?

Zdolność nawiązywania kontaktu i współpracy z innymi może przynieść sukces w życiu...

Starsze dzieckoSzkołaZabawki

Nauka liczenia – jak wprowadzić malucha w świat matematyki?

Nauka liczenia to jedno z pierwszych, poważnych wyzwań edukacyjnych, przed którymi stają...

alfabet, polski alfabet
Starsze dzieckoSzkoła

Nauka alfabetu – co zrobić, by dziecko szybko poznało alfabet polski?

Nauka alfabetu jest jednym z podstawowych kroków w edukacji każdego dziecka. Rozpoznawanie...