fbpx
Strona główna Starsze dziecko Jak rozmawiać z dzieckiem o odpowiedzialnym piciu alkoholu?
Starsze dziecko

Jak rozmawiać z dzieckiem o odpowiedzialnym piciu alkoholu?

rozmowa z nastolatkiem o alkoholu

Rozmowa na temat picia alkoholu jest trudnym, ale bardzo ważnym zadaniem. Wychowanie młodego człowieka, który będzie podejmował świadome i odpowiedzialne decyzje – także te dotyczące spożywania alkoholu, wymaga zaangażowania i otwartej, uczciwej komunikacji. W takiej rozmowie trzeba zwrócić uwagę na każdy szczegół, w zrozumiały, ale delikatny sposób omówić najważniejsze kwestie. Trzeba też pamiętać o stopowaniu emocji – nastolatek może się zirytować, poczuć osaczony, zareagować w różny sposób. Dziś mamy kilka wskazówek, które mamy nadzieje ułatwią rodzicom i opiekunom wykonanie tego trudnego zadania.

Rozmowa z nastolatkiem o alkoholu – znajdź odpowiedni moment

Bardzo ważny jest już sam wybór momentu na rozmowę. Nieodpowiednia chwila może sprawić, że wszelkie starania pójdą na nic. O czym tutaj pamiętać?

  • Istotny jest wiek dziecka. Dobrym czasem na rozmowy jest moment, w którym nastolatek nie ma dużej styczności z alkoholem – nie ma jeszcze 18 lat. Warto z wyprzedzeniem wprowadzić dziecko w tematy dotyczące spożywania alkoholu.
  • Wybierz chwilę, gdy oboje jesteście spokojni i macie czas na otwartą, spokojną rozmowę, na przykład podczas wspólnego odpoczynku lub spaceru. 
  • Unikaj poruszania tematu w stresujących sytuacjach lub podczas kłótni.
  • Dobrym momentem może być również okazja, gdy temat alkoholu pojawi się naturalnie, np. podczas przeglądania mediów społecznościowych lub w kontekście jakiegoś wydarzenia.

Buduj otwartą komunikację

Zachęcaj dziecko do zadawania pytań, do tego, by podzieliło się swoimi obawami lub wątpliwościami na temat alkoholu. Zadbaj o to, by nastolatek czuł się wysłuchany, wiedział, że ma w Tobie wsparcie i zawsze może na Ciebie liczyć. Nie oceniaj i nie krytykuj. Otwarta komunikacja sprawi, że młoda osoba będzie bardziej skłonna do podzielenia się swoimi doświadczeniami, obawami.

Edukuj, nie zakazuj

Zamiast stawiać nastolatkowi surowe zakazy, które mogą wywołać jedynie bunt, postaw na edukację. Wyjaśnij, jak alkohol wpływa na organizm, zwłaszcza na rozwijający się mózg młodego człowieka. Podkreśl, że młodzież jest bardziej podatna na skutki działania alkoholu. W spokojny sposób wyjaśnij dziecku, że nadmiar trunku może wpłynąć na zdolność podejmowania właściwych decyzji, że alkohol może być przyczyną błędów, które będą odczuwalne przez całe życie. Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, relacje z nieznajomymi, wypadki drogowe, kłótnie, agresja to tylko niektóre z długiej listy przykładów. Upojenie może także prowadzić do tak zwanego urwanego filmu, problemów z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas zakrapianej imprezy. Niewiedza na temat sytuacji, w których brało się czynny udział, może generować wiele problemów, np. uniemożliwić obronę swoich racji, niewinności itp.

W rozmowie warto podkreślić, że wszystko jest dla ludzi, ale należy zachować umiar.

Bądź dobrym przykładem

Dzieci i młodzież przejmują zachowania i nawyki rodziców. Jeśli chcesz, aby nastolatek zachował umiar, pokaż dobry przykład. Udowodnij, że można dobrze bawić się bez różnego typu trunków. Przemyśl, jak często dziecko widuje cię z alkoholem. Dobry przykład ważny jest na co dzień, jak i podczas imprez i wydarzeń, podczas których praktycznie zawsze spożywany jest alkohol, są to np. wesela, jubileusze, święta itp.

Porozmawiaj o presji rówieśniczej

Pamiętaj, że każdy młody człowiek zmaga się z presją rówieśniczą. To właśnie rówieśnicy, fakt, że inni spożywają alkohol, często sprawia, że nastolatek decyduje się na kolejne piwo czy kolejny kieliszek. Przygotuj dziecko na takie sytuacje. Wspieraj je w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości, tak, by potrafiło się odnaleźć się w różnych sytuacjach. Wytłumacz, w jaki sposób asertywnie, ale uprzejmie odmawiać. Możesz przećwiczyć z dzieckiem różne scenariusze – dzięki temu będzie wiedziało, w jaki sposób zareagować. Podkreśl, że odmawianie nie jest niczym złym i że prawdziwi przyjaciele zrozumieją i uszanują ich decyzję. Ważne jest również, aby dziecko miało świadomość, że nie musi podejmować decyzji, które są sprzeczne z jego wartościami tylko po to, aby dopasować się do grupy.

Zapewnij wsparcie

Pokaż dziecku, że nie chcesz go karać, czy ograniczać, a jedynie chronić przed błędnymi decyzjami. Miej na uwadze fakt, że nastolatek, mimo Twoich starań, może popełniać błędy. Jeśli nastolatek wróci do domu pod znacznym wpływem alkoholu, odłóż rozmowę na kolejny dzień. Nie wdawaj się w wymianę zdań, gdy czujesz, że rządzą Tobą emocje. Kolejnego dnia zachowaj spokój i wróć do tłumaczenia – nie krytykuj.

Podsumowanie

Rozmowy o alkoholu to proces, który zwykle wymaga wielu rozmów. Regularne, otwarte dyskusje są kluczem do budowania zaufania i pomagają w kształtowaniu świadomej postawy młodego człowieka. Pamiętaj, że jako rodzic masz ogromny wpływ na przyszłe decyzje swojego dziecka. Twoje słowa, zachowanie i sposób podejścia do tematu alkoholu ( jaki i wielu innych tematów) pomogą nastolatkowi w podjęciu zdrowych i bezpiecznych wyborów życiowych.

Powiązane artykuły

Starsze dzieckoSzkoła

Prawa zwierząt – co dziecko powinno o nich wiedzieć?

Edukacja dotycząca praw zwierząt jest kluczowym elementem kształtowania odpowiedzialnych i empatycznych postaw...

Starsze dzieckoZdrowe żywienie

Nadwaga u dzieci – definicje i wskazówki

Nadwaga u dzieci jest tematem, który wymaga dużej uwagi. Nadmiar tkanki tłuszczowej...

umiejętności społeczne
Starsze dzieckoSzkoła

Umiejętności społeczne – jak rozwijać kompetencje społeczne u dziecka?

Zdolność nawiązywania kontaktu i współpracy z innymi może przynieść sukces w życiu...

Starsze dzieckoSzkołaZabawki

Nauka liczenia – jak wprowadzić malucha w świat matematyki?

Nauka liczenia to jedno z pierwszych, poważnych wyzwań edukacyjnych, przed którymi stają...