fbpx
Strona główna Niemowlę Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu – poznaj kluczowe etapy z życia maluszka
Niemowlę

Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu – poznaj kluczowe etapy z życia maluszka

Każdy dzień małego dziecka obfituje w fascynujące zmiany. Warto wiedzieć, co nowego potrafi Twój bobas, by razem z nim celebrować magiczne chwile. W tym artykule zabieramy Cię w roczną podróż, w której prześledzisz rozwój niemowlęcia miesiąc po miesiącu. Poznaj kluczowe etapy – od pierwszych niezgrabnych ruchów, po coraz większą samodzielność i rozumienie świata.

Kiedy dziecko rośnie i zmienia się na oczach swoich rodziców, czują się oni spełnieni i szczęśliwi. Codziennie odkrywają nowe umiejętności maleńkiej istoty – pierwszy uśmiech jest na miarę cudu, a gaworzenie tajemną mową, którą rozpoznają tylko najbliżsi. Rozwój niemowlaka dzień po dniu jest jak opowieść, którą warto przeczytać, by dobrze poznać swoje dziecko i zawsze służyć mu wsparciem.


Zmiany rozwojowe dziecka w 3 pierwszych miesiącach życia


W pierwszym miesiącu życia noworodek zaczyna rozpoznawać twarz, zapach i głos mamy. Żołądek z dnia na dzień zwiększa swoją objętość i zanim dziecko ukończy miesiąc, może przyjąć pokarm o objętości 80-150 ml. Wzrok bobasa jest jeszcze słabo rozwinięty, ale lepiej rozwija się słuch i potrafi zlokalizować, skąd dochodzi dźwięk. Mocny jest odruch chwytny, jednak coraz częściej dziecko otwiera piąstki.

W drugim miesiącu bobas ma większy kontakt z otoczeniem, gdyż zmysły wzroku i słuchu są już sprawniejsze. W tym czasie następuje skok rozwojowy, ponieważ dziecko zaczyna rozróżniać zapachy i smaki. Dwumiesięczne niemowlę jest ruchliwe i często wkłada rączki do buzi – otwarte dłonie są w stanie utrzymać drobne przedmioty. Maluch obraca główkę w różnych kierunkach i zaczyna podpierać się na łokciach. Przez około 10 sekund utrzymuje głowę uniesioną nad podłożem pod kątem 45 stopni, jednak nie potrafi samodzielnie zmienić pozycji ciała.

W trzecim miesiącu bobas już komunikuje się z otoczeniem i jest żywo zainteresowany tym, co się dzieje dokoła niego. Podpiera się na łokciach i próbuje samodzielnie obracać się na boki. Stabilniej trzyma główkę, którą podnosi pod kątem 90 stopni i utrzymuje ją w tej pozycji około minuty. W tym czasie pojawia się koordynacja ręka-oko i rozwija się odruch chwytny – bobas pewnie trzyma różne przedmioty i potrząsa nimi. Potrafi wodzić oczami za kolorowym przedmiotem. Poprawia się aparat mowy, o czym świadczy różnorodny wachlarz wydawanych dźwięków.


Kamienie milowe u niemowląt w wieku od 4 do 7 miesięcy


W czwartym miesiącu niemowlę uczy się pobierać pokarm z łyżeczki. Potrafi też całkowicie wyprostować nóżki, leżąc na brzuszku oraz unieść się, podpierając łokciami. W ten sposób zyskuje nową perspektywę otoczenia. Rozwój dziecka w 4. miesiącu życia obejmuje także trzymanie prosto główki w pozycji siedzącej, wyciąganie rączek po zabawki i uderzanie piąstkami, które jest działaniem zamierzonym. Ten okres wzrostu sprzyja regulacji dobowego rytmu i snu. Maluch przesypia w nocy nawet 4 godziny bez przerwy.

Piąty miesiąc w rozwoju życia dziecka to pierwsze próby siadania i czas na wyrzynanie się pierwszych ząbków. Maluch spontanicznie reaguje na widok rodziców i często gaworzy. W szóstym miesiącu z kolei do menu bobasa wprowadza się pokarmy stałe i różne smaki, by zapewnić mu energię do wzrostu. W mowie pojawiają się pierwsze sylaby, a każda nowa rzecz staje się punktem zainteresowania.

W siódmym miesiącu dziecko rozwija odruch gryzienia dziąsłami. Intensywnie rozwija się zręczność całego ciała i maluch sam już trzyma kubek. Zaczyna też coraz bardziej świadomie okazywać uczucia. Cieszy się na dźwięk znajomego głosu i reaguje na swoje imię.


Co potrafi bobas przed ukończeniem 1 roku życia?


Rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu staje się mocno zauważalny, kiedy ośmiomiesięczny maluch ząbkuje i potrafi siedzieć sam bez oparcia przez kilka minut. W tym czasie kształtuje się u niego umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, czyli świadomie upuszcza on zabawkę i obserwuje, jak spada. Osesek sam potrafi operować własnym głosem, zmieniając jego ton i zaczyna się wstydzić.

Na dziewiąty i dziesiąty miesiąc życia przypada silny rozwój intelektualny i fizyczny dziecka. Ucho wyłapuje jednostajne dźwięki i potrafi lokalizować przedmioty po nazwie. W zamierzony sposób przytula się i domaga uwagi dorosłych. Rozumie też proste polecenia. To również czas na pierwsze próby samodzielnego wstawania i siadania. Liczba drzemek maluszka w ciągu dnia zmniejsza się i często ogranicza do jednej.

W wieku 12 miesięcy Twoje dziecko powtarza dźwięki, które słyszy – cmokanie, chrząkanie czy kasłanie. Jego układ pokarmowy jest już w pełni wykształcony i chętnie próbuje nowych smaków. Roczne dziecko potrafi usiąść z pozycji stojącej i posługuje się samodzielnie łyżeczką. Ma kontrolę nad ruchami precyzyjnymi – wskazuje palcem na wszystko, co wzbudza jego zainteresowanie. Rozpoznaje obiekty i potrafi skupić swoją uwagę na 5-10 minut. Mówi „mama” i „tata” oraz doskonale zna codzienne rytuały. Ma świetny kontakt z osobami, które często widuje, jednak przy obcych zachowuje dystans i potrzebuje obecności mamy, by czuć się pewnie.

Należy pamiętać, że rozwój niemowlaka miesiąc po miesiącu nigdy nie jest taki sam u każdego dziecka. Bobasy rozwijają się indywidualnie i osiągają swoje kamienie milowe w różnym tempie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy dotyczące rozwoju Twojego dziecka, skonsultuj się z pediatrą lub specjalistą ds. rozwoju dziecięcego, którzy mogą dostosować informacje do konkretnych potrzeb Twojego maluszka.

903 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Niemowlę

Jak przetrwać z niemowlakiem: pierwszy rok życia malucha

Pierwszy rok życia dziecka jest jednym z najbardziej ekscytujących, ale i trudnych...

Niemowlę

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Prawidłowa pielęgnacja zębów u niemowląt ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej...

Niemowlę

Jak radzić sobie z refluksem u niemowląt?

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) to problem, z którym często zmagają się niemowlęta. Dolegliwość...

Niemowlę

Jak przeciwdziałać zaparciom u niemowląt?

Zaparcia u niemowląt są dość powszechnym problemem, który może niepokoić zarówno maluchy,...