fbpx
Strona główna Niemowlę Jak wybierać bezpiecznie zabawki dla niemowląt? Przewodnik po świecie dziecięcych akcesoriów
Niemowlę

Jak wybierać bezpiecznie zabawki dla niemowląt? Przewodnik po świecie dziecięcych akcesoriów

Nie ma udanego dzieciństwa bez klocków, misia czy grzechotek, ponieważ to gadżety, które przesądzają o prawidłowym rozwoju każdego malucha. Rodzice powinni jednak być strażnikami jakości takich produktów, ponieważ w bogatej ofercie rynkowej pojawiają się wersje, których nie powinny dotykać małe rączki. Oto wpis, który pomoże Ci wybrać bezpieczne zabawki dla niemowlaka. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę.

Odpowiednio wyselekcjonowane przedmioty dają dzieciom radość bez ryzyka, dlatego bezpieczne zabawki gwarantują zdrowie niemowlakom i spokój ich rodzicom. Podarowując dziecku atestowany i sprawdzony produkt, dajesz mu możliwość odkrywania, eksperymentowania i rozwijania własnych umiejętności.

Co kryje się pod hasłem „bezpieczna zabawka dla niemowląt”?

Rozumienie tego terminu oznacza uwzględnienie kilku ważnych elementów, jakie zapewniają bezpieczeństwo niemowlęcia podczas zabawy. Oto kilka kluczowych aspektów:

  • materiały – bezpieczne zabawki dla niemowląt powinny być wykonane z nietoksycznych komponentów, dlatego unikaj modeli zawierających substancje chemiczne, takie jak ftalany, bisfenol A (BPA) czy ołów,
  • solidne wykonanie – zabawki dla niemowląt nie powinny zawierać małych elementów, które dziecko może łatwo odłączyć lub odłamać i niespodziewanie włożyć do ust, stwarzając ryzyko zadławienia,
  • kształt – w bezpiecznych zabawkach dla niemowląt ważne są zaokrąglone i opływowe krawędzie; ostre części mogą zranić dziecko,
  • powłoki – jeśli zabawkę pokrywa emulsja, upewnij się, że jest ona nietoksyczna; farby używane do dziecięcych zabawek powinny być trwałe i niezmywalne, aby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia.

Wybieraj bezpieczne zabawki dla niemowląt, odpowiednie dla wieku i umiejętności rozwojowych dziecka. Zwróć uwagę także na łatwość ich czyszczenia – lepsze są warianty, które można bez problemu umyć lub zdezynfekować, aby zapewnić maluchowi higienę i zdrowie.

Przykłady bezpiecznych zabawek dla niemowląt

Duża część artykułów dla dzieci przebadanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie spełnia podstawowych norm, dlatego szukając niespodzianki dla swojego szkraba, wybieraj bezpieczne zabawki z atestem. To gwarancja, że dany przedmiot spełnia normy obowiązujące w Unii Europejskiej i może być dopuszczony do sprzedaży.
Zwróć uwagę na opakowanie – oznaczenie CE jest deklaracją złożoną przez producenta, że zabawka jest zgodna z wymaganiami obowiązującymi na rynku. Im więcej certyfikatów wyróżnia dany przedmiot, tym większe prawdopodobieństwo, że jest on bezpieczny dla Twojego dziecka. Oto lista skrótów, na które warto zwrócić uwagę:

  • TUV – certyfikat nadawany przez niezależne laboratoria i organizacje oznacza, że substancje zastosowane do produkcji zabawek są w pełni bezpieczne dla maluszków,
  • WE – certyfikat potwierdzający, że zabawka spełnia wymogi prawa UE,
  • PEFC – znak informujący nie tylko o bezpiecznym użytkowaniu, ale także produkcji zgodnej z normami ekologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi,
  • Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – oznacza, że produkt przeszedł pozytywnie wszelkie testy, którym poddali go specjaliści, czyli jest w pełni bezpieczny dla maluszka.

Przed zakupem dokładnie obejrzyj produkt. Ważna jest precyzja wykończenia, ponieważ luźne nitki czy słabe szwy dyskwalifikują zabawkę.

Co jeszcze się liczy w bezpiecznych zabawkach dla niemowląt?


W elektronicznych modelach zwróć uwagę na zabezpieczenie baterii. Powinny być tak umieszczone, by dziecku nie udało się ich samodzielnie wyjąć. Śrubki mocujące klapkę muszą być schowane w głębokich rowkach. Instrukcja obsługi powinna zawierać informacje o rodzaju baterii i możliwości ich ładowania. Warto pamiętać, że wszelkie gadżety elektryczne nie mogą być zasilane prądem o napięciu wyższym niż 24 V.

W przypadku niemowlaków, które używają zabawek z linką, jej długość nie może przekraczać 22 centymetrów – dłuższa jest niewskazana. Sprawdzaj też, czy linka nie jest wykonana przypadkiem z rozciągliwego materiału, który podczas zabawy mógłby zacisnąć się na szyi malucha.

Zwracaj uwagę na poziom głośności zabawek. Jeśli dźwięki drażnią i są zbyt głośne, zrezygnuj z zakupu. W aplikacjach telefonicznych łatwo sprawdzisz zakres dopuszczalnych norm, który w przypadku niemowlaków wynosi poziom do 65 dB. Pamiętaj, że oprócz samej głośności, ważne jest również rozważenie czasu, przez jaki dziecko jest narażone na dźwięki. Długotrwały hałas może być szkodliwy dla słuchu maluszka.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Niemowlę

Jak przetrwać z niemowlakiem: pierwszy rok życia malucha

Pierwszy rok życia dziecka jest jednym z najbardziej ekscytujących, ale i trudnych...

Niemowlę

Jak pielęgnować zęby niemowlaka?

Prawidłowa pielęgnacja zębów u niemowląt ma duży wpływ na zdrowie jamy ustnej...

Niemowlę

Jak radzić sobie z refluksem u niemowląt?

Refluks żołądkowo-przełykowy (GER) to problem, z którym często zmagają się niemowlęta. Dolegliwość...

Niemowlę

Jak przeciwdziałać zaparciom u niemowląt?

Zaparcia u niemowląt są dość powszechnym problemem, który może niepokoić zarówno maluchy,...