Ciało kobiety po porodzie uczestniczy w dużym procesie przemiany, a to ma wpływ na jej psychikę i samopoczucie. Taka transformacja często wywołuje różne emocje. Podstawowym problemem, z jakim borykają się mamy jest powrót do formy, który jednak wymaga czasu i przede wszystkim spokoju. Jeśli chcesz znów cieszyć się swoim ciałem sprzed ciąży, zastosuj sprawdzone porady.
Do tematu należy podejść w sposób holistyczny i najpierw zapewnić sobie sprzyjające warunki do rekonwalescencji poporodowej, które są niemożliwe bez cierpliwości, akceptacji, a często i wsparcia osób bliskich. W pierwszych dniach po ciąży ciało powinno odpoczywać – w relaks wlicza się nie tylko sen, o który może być trudno, ale również niezliczona liczba drzemek, które mają dobroczynny wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną mamy. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Najpierw psyche, potem poporodowe ciało
Przyjmij swoje wszystkie emocje. Po porodzie możesz doświadczyć mieszanki uczuć radości, zmęczenia, smutku, niepewności i euforii. Nie poddawaj ocenie tego, co czujesz i dziel się swoimi emocjami z bliskimi. Potrzebujesz dodatkowego wsparcia? Rozważ skorzystanie z grup dla matek lub skonsultuj się z terapeutą. Stwórz z partnerem wspólną przestrzeń dla dwojga, ale nie zapominaj również o swoich potrzebach – relaksacyjnej kąpieli, ćwiczeniach oddechowych, muzycznej sesji.
Staraj się utrzymać równowagę między opieką nad dzieckiem a czasem tylko dla siebie. Skup się na pozytywnych aspektach macierzyństwa, dostrzegając i ciesząc się z wyjątkowej więzi z maluszkiem oraz jego rozwojem. Uświadom sobie swoje osiągnięcia i sukcesy jako matka. Jeśli zadbasz o psychikę, Twoje ciało po porodzie też to odczuje.
Odżywianie i ruch – sprzymierzeńcy w poporodowej rekonwalescencji ciała
Zrównoważona dieta jest kluczowa – stanowi paliwo energetyczne, dlatego ułóż menu bogate w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty, zdrowe źródła białka (np. drób, ryby, tofu, warzywa strączkowe) i tłuszcze (np. awokado, orzechy, oliwa z oliwek). Unikaj przetworzonej żywności i nadmiaru cukru oraz soli, dając sobie czas na powrót do normalnej wagi.
Pamiętaj o regularnym spożywaniu odpowiedniej ilości wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Karmienie piersią może zwiększyć zapotrzebowanie na płyny. Skonsultuj się z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, aby uzyskać porady dotyczące odpowiedniego odżywiania.
Ciało po porodzie doskonale regenerują krótkie spacery, które pomogą wzmocnić Ci mięśnie brzucha, miednicy i ogólną kondycję. Stopniowo wprowadzaj zwiększoną aktywność fizyczną do swojego życia – jogę, pływanie, jazdę na rowerze. Przede wszystkim słuchaj uważnie swojego ciała i bądź czujna wobec sygnałów, które Ci wysyła. Jeśli czujesz się zmęczona, daj sobie czas na odpoczynek. Pamiętaj, że regeneracja po porodzie u każdej kobiety przebiega inaczej. Twoje dziecko może Ci towarzyszyć w regularnych przechadzkach z wózkiem czy też na siłowni.
Jak jeszcze radzić sobie z ciałem po porodzie?
Nie zapominaj o higienie. Podczas połogu, zwróć szczególną uwagę na intymną pielęgnację ciała. Delikatnie myj wrażliwe okolice wodą i odpowiednim mydłem, unikając silnych środków chemicznych. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu i osuszeniu miejsc intymnych po każdym oddaniu moczu lub stolcu.
Kiedy jeszcze występuje krwawienie połogowe, regularnie zmieniaj podpaski lub wkłady higieniczne. Używaj specjalnych wersji położniczych, które są bardziej chłonne i zapewniają ochronę przed przeciekaniem. Ciepła kąpiel może przynieść ulgę, ale jeśli masz nacięcie krocza, skonsultuj to z lekarzem. Rodziłaś przez cesarskie cięcie? Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji tej rany. Może to obejmować regularne mycie wodą i mydłem, a następnie delikatne osuszenie.
Ważna jest higiena piersi, dlatego przed każdym karmieniem dziecka myj ręce, a po nim delikatnie osusz pierś. Jeśli masz problem z pęknięciami sutków czy zapaleniem piersi, skonsultuj się z lekarzem w celu uzyskania porad i wsparcia.
Ciało po porodzie może wyróżniać sucha i wrażliwa skóra, dlatego stosuj delikatne, nawilżające kremy i balsamy. Pamiętaj też o olejkach, które zapobiegają powstawaniu rozstępów. Dbaj o regularne mycie rąk, szczególnie przed dotykaniem noworodka – unikniesz przenoszenia bakterii i zakażeń.
Zmiany w ciele po ciąży mogą wpływać na poczucie własnej wartości i samoocenę, dlatego akceptacja nowego wyglądu może być trudna. To jednak chwilowy stan, dlatego nie poddawaj się presji społecznej związanej z powrotem do formy sprzed ciąży, tylko zrób to w zgodzie ze sobą i na swoich własnych zasadach.
Leave a comment