Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety, który wpływa na każdy aspekt jej życia. Po porodzie młode mamy borykają się z powrotem do formy. Takie działania obejmują również wygląd i kondycję skóry, która ulega zmianom. Aby przywrócić jej dawny blask i elastyczność, konieczna jest regularna pielęgnacja. Oto kilka sprawdzonych porad, jak dbać o skórę po ciąży.
Jakie problemy ze skórą mogą mieć kobiety po porodzie?
Podczas ciąży skóra na brzuchu rozciąga się, aby pomieścić rosnące dziecko. Prowadzi to do powstania rozstępów. Wyglądają one nieestetyczne, ponieważ mają postać pasków o różnej długości i szerokości. Blizny występują w wielu kolorach i są wynikiem zaburzeń produkcji kolagenu oraz elastyny – białek odpowiedzialnych za elastyczność skóry.
Hormonalne zmiany podczas ciąży często prowadzą także do tymczasowej hiperpigmentacji skóry, znanej jako melasma lub „maska ciążowa”. Chociaż przebarwienia często blakną po porodzie, u niektórych kobiet mogą utrzymywać się dość długo. Szczególnie dotykają cery w okolicach kości policzkowych, nosa i ust. Miejsca te charakteryzują się brązowymi plamami.
Zmiany hormonalne mogą także wywołać trądzik. Wiele kobiet zmaga się z nim po porodzie, nawet jeśli nie miały go wcześniej. Trądzik budzi dyskomfort, ponieważ skóra jest pokryta wypryskami. Jest skutkiem zwiększonej w ciąży produkcji sebum, prowadzącej do zablokowania porów. Pojawienie się trądziku wpływa na samoocenę i samopoczucie kobiety, zwłaszcza w tak wrażliwym okresie, jak ciąża i połóg.
Wiele mam doświadcza także nadmiernej suchości skóry, którą powoduje spadek estrogenów. U niektórych kobiet ciężarnych można na skórze zauważyć tzw. “pajączki”. To pękające naczynka, które występują na skutek zwiększonego przepływu krwi. Wszystkie te problemy są typowe dla okresu poporodowego i zazwyczaj ustępują z czasem. Jednak pod warunkiem, że kobieta będzie odpowiednio dbać o swoją skórę.
Skóra po ciąży – pielęgnacja w 5 krokach
To normalne, że skóra w ciąży ulega zmianom. Dzieje się tak na skutek wytężonej pracy układu hormonalnego. Po porodzie hormony działają jeszcze przez pewien czas, przy czym wydłuża się on, gdy kobieta karmi piersią. Dopiero po około 3 miesiącach od porodu działanie ciążowych hormonów maleje. Wygasa całkowicie natomiast po tym, jak mama odstawi niemowlę od piersi.
W tym czasie pielęgnacja skóry jest kluczowa. Podstawą jest regularność zabiegów, które pomogą przywrócić jej kondycję sprzed ciąży. W codziennej dbałości o cerę nie można pominąć ważnych rytuałów.
- Nawilżanie – szczególnie w okolicach brzucha skóra może być sucha i napięta. Regularne nawilżanie pomoże przywrócić jej elastyczność i zdrowy wygląd. Wybieraj produkty zawierające takie składniki jak aloes, masło shea, olej kokosowy czy kwas hialuronowy.
- Walka z rozstępami – na rynku dostępne są liczne produkty specjalnie przeznaczone do zwalczania takich blizn. Niektóre z nich zawierają retinol, który zwiększa produkcję kolagenu i zmniejsza widoczność rozstępów. Do ich niwelowania wybieraj także kosmetyki z zawartością witaminy A, E i C. Warto też postawić na kosmetyki z masłem kakaowym i olejkami z dzikiej róży, awokado czy jojoby.
- Przywracanie jędrności – wybieraj kremy z retinolem i peptydami, które poprawiają elastyczność skóry. Jędrność skóry poprawiają także produkty z ceramidami, witaminą E i olejkiem z pestek winogron.
- Rozjaśnianie przebarwień – koniecznie zaopatrz się w kremy z witaminą C. Preparaty, które redukują plamy pociążowe na skórze, powinny zawierać także witaminę B3 oraz kwasy – kojowy, glikolowy i alfa-hydroksykwasy (AHA). Złuszczają one skórę, wybielając ciemne przebarwienia.
- Cellulit – “pomarańczowa skórka”, powstaje na skutek wypychania komórek tłuszczowych przez skórę do góry, co jest powszechne w ciąży. Preparaty wygładzające ten defekt zawierają kofeinę, retinol i ekstrakty bogate w antyoksydanty, np. wyciąg z alg. Pomocne są także peptydy oraz karnityna – aminokwas przyspieszający spalanie tłuszczu.
W regularną pielęgnację skóry po ciąży wlicza się też jej oczyszczanie. Warto stosować peelingi, toniki i preparaty z kwasem salicylowym o działaniu przeciwbakteryjnym oraz przeciwzapalnym.
Należy również pamiętać o nawodnieniu i odpowiednim odżywianiu. Dieta bogata w białko, zdrowe tłuszcze i witaminy, zwłaszcza witaminę C i E, pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry. Pij dużo wody, aby nawilżyć skórę od wewnątrz. Wprowadź też regularne ćwiczenia – poprawiają krążenie, dzięki czemu cera wygląda zdrowo i promiennie.
Podsumowanie
Skóra po ciąży wcale nie musi wyglądać źle. Jeśli dotykają ją zmiany, kobieta zmaga się z różnymi problemami skórnymi. Kondycję cery może jednak poprawić intensywna pielęgnacja. W okresie opieki nad niemowlakiem nie zapominaj o sobie. Ładna cera i gładka skóra wymagają pracy, która się opłaca. Piękny wygląd skóry poprawi Twoje samopoczucie. A szczęśliwa mama, to również szczęśliwe dziecko.
Leave a comment