fbpx
Strona główna Małe dziecko Jak rozwija się dziecko w wieku 2-3 lat? Krótki przewodnik po umiejętnościach malucha
Małe dziecko

Jak rozwija się dziecko w wieku 2-3 lat? Krótki przewodnik po umiejętnościach malucha

Rozwój dziecka 2 3 lata

Szkrab, który dopiero odkrywa świat, zachwyca niesamowitą zdolnością uczenia się, a każdy dzień jego życia przynosi coś nowego. Rozwój dziecka w wieku 2-3 jest fascynujący, ponieważ staje się ono małym badaczem, pełnym energii i ciekawym świata. To ważny moment, w którym rozwijają się umiejętności motoryczne, poznawcze i społeczne, mogące zaważyć na życiu Twojego dziecka.

Niemiecki pedagog, Friedrich Fröbel uważa, że mały człowiek jest wyjątkowym naczyniem do wypełnienia, ale i ogniskiem, które powinni rozpalić rodzice. To właśnie w wieku 2-3 lat dziecięca ciekawości płonie najjaśniej. W tym czasie maluch zaczyna eksplorować świat wokół siebie, zadawać pytania i odkrywać własne możliwości. Rola rodzica nie pozostaje w tym okresie bez znaczenia.


Jak wygląda prawidłowy rozwój dziecka w wieku 2-3 lat?


Maluch uczy się nowych umiejętności, w tym budowania relacji z innymi. W wieku 2-3 lat powinien rozwijać swoją wyobraźnię i jak najwięcej eksperymentować, by w pełni odkryć własną tożsamość. Oto etapy rozwoju, w jakich dokonują się istotne zmiany.

  • Rozwój motoryczny. Dziecko w wieku 2-3 lat staje się zręczniejsze i pewne swoich ruchów. Potrafi biegać, skakać, wchodzić po schodach z jedną nogą na stopniu, rzucać piłką i budować wieże z klocków.
  • Rozwój poznawczy. Dwulatek zaczyna rozumieć proste instrukcje, ma większą zdolność koncentracji oraz rozpoznaje kolory, kształty i obrazy. Zadaje pytania oraz rozumie proste nazwy, a także pojęcia ilościowe i przestrzenne. Rozpoznaje cyfry i litery, układa proste puzzle oraz sortuje przedmioty, rozwijając w ten sposób umiejętności pamięciowe i logiczne.
  • Rozwój społeczny i emocjonalny. Dziecko mające 2-3 lata powinno mieć kontakt z rówieśnikami, żeby nauczyć się dzielenia zabawkami, wzajemnej pomocy i współpracy. Maluch wyraża swoje emocje poprzez słowa i gesty, rozpoznaje samopoczucie innych osób i okazuje empatię.
  • Rozwój językowy. W tym okresie ważny jest dziecięcy rozwój mowy. Bobas powinien poszerzać słownictwo, mówić w pełnych zdaniach i opowiadać proste historie. Z reguły rozumie większość pytań i poleceń dorosłych oraz komunikuje swoje potrzeby.

Naturalne jest, że dziecko w wieku 2-3 lat coraz bardziej dąży do samodzielności. Uczy się ubierania i rozbierania, mycia rąk, samoobsługi przy jedzeniu oraz korzystania z toalety. Takie czynności dają mu niezbędne poczucie niezależności.


Jak wspierać rozwój dziecka w wieku 2-3 lat?


Najważniejsze w wychowaniu malucha jest przyzwolenie na eksperymentowanie. Rodzice powinni ułatwić swojej latorośli odkrywanie świata, pobudzać jej kreatywność i pokazywać rozwiązania problemów, poprzez:

  • zabawę z wykorzystaniem sensorycznych przedmiotów – szeleszczące tkaniny, odblaskowe powierzchnie oraz przedmioty wydające dźwięki stymulują zmysły; dzięki temu bobasy rozwijają wrażliwość, istotną dla ogólnego rozwoju,
  • zachęcanie do samodzielności – rodzice powinni pozwalać dziecku w wieku 2-3 lat na samodzielne ubieranie się, jedzenie i sprzątanie zabawek; w tym procesie ważne jest cierpliwe wspieranie szkraba i docenianie jego wysiłków,
  • czytanie książek – to doskonały sposób na rozwijanie języka, wyobraźni i zdolności poznawczych; rodzice mogą czytać dziecku różne książki, rozmawiać z nimi o ilustracjach i zachęcać do zadawania pytań; wspólne czytanie tworzy również pozytywną więź emocjonalną,
  • częstą interakcję i rozmowy – opiekunowie powinni z zaangażowaniem słuchać tego, co maluch ma do powiedzenia, odpowiadać zrozumiale na jego pytania i zachęcać do dzielenia się tym, czego doświadcza i co dzieje się wokół niego; taka komunikacja wspiera rozwój językowy, budując przyjazną relację,
  • zaproszenie do ruchu – aktywność fizyczna jest istotna w rozwoju dziecka w wieku 2-3 lat, dlatego każdy taniec i jazda na rowerku wspierają nie tylko motorykę, ale także ogólne zdrowie dziecka; warto zadbać o regularne spacery, kupić trampolinę lub karnet na pływalnię.

Maluchy w tym wieku uczą się poprzez zabawę i naśladownictwo, dlatego należy zadbać o ich kontakty z rówieśnikami. O tym, jak rozwijają się dzieci w wieku 2-3 lat decydują warunki, w jakich one przebywają, dlatego rodzice powinni zapewnić im stymulujące i bezpieczne środowisko.

Nie bez znaczenia pozostają relacje – ciepłe i wspierające wpływają na rozwój społeczny małego szkraba i jego samoocenę. Zapewnienie narzędzi do zdobywania umiejętności językowych, matematycznych, kreatywności i logicznego myślenia to najlepsze, co można podarować maluchowi, by prawidłowo się rozwijał.

34 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

podróż z dzieckiem samolotem, samochodem, pociagiem
Małe dziecko

Podróż z niemowlakiem: samolotem, samochodem czy pociągiem? Jak się przygotować?

Podróż z niemowlakiem, bez względu na to, by będzie to podróż samolotem,...

płacz niemowlaka w nocy
Małe dziecko

Niemowlę płacze w nocy – poznaj przyczyny

Nocne wybudzenia niemowlaka – wiedzą o nich praktycznie wszyscy rodzice. Dla wielu...

Jak wprowadzić dziecko do przedszkola
Małe dziecko

Jak wprowadzić dziecko do przedszkola?

Adaptacja dziecka w przedszkolu to ważny etap w życiu zarówno malucha, jak...

Małe dziecko

Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt to jedno z najczęstszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć...