fbpx
Strona główna Małe dziecko Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Małe dziecko

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

Nauka korzystania z nocnika jest jednym z najważniejszych etapów w rozwoju dziecka, a dla wielu rodziców stanowi zwykle spore wyzwanie. Aby ten proces przebiegł jak najbardziej sprawnie, warto zrozumieć też, czym jest nocnik i jakie ma znaczenie w życiu naszego malucha. Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika? Zachęcamy do lektury!

Nocnik – co warto wiedzieć?

Nocnik to małe urządzenie służące do zbierania odpadów fizjologicznych, specjalnie zaprojektowane z myślą o komforcie i bezpieczeństwie dzieci. Wykorzystanie nocnika jest pierwszym krokiem w kierunku samodzielności i odpowiedzialności dziecka za własne potrzeby fizjologiczne. Dzieci, które nauczyły się korzystać z nocnika, zazwyczaj łatwiej adaptują się do korzystania z toalety, co jest kolejnym etapem w ich rozwoju.

Znaczenie nocnika w procesie dorastania

Nocnik odgrywa kluczową rolę w procesie dorastania dziecka. Jego zastosowanie stanowi istotny element w procesie przejścia od pieluch do korzystania z toalety, co jest ważnym krokiem na drodze do samodzielności. Nauka korzystania z nocnika pomaga dziecku zrozumieć, jak działa jego ciało. Uczy się ono rozpoznawania oznak, które informują go o potrzebie skorzystania z toalety, co wpływa na rozwijanie świadomości ciała.

Kiedy nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

Rozpoczęcie korzystania z nocnika jest niezwykle indywidualną sprawą każdego malucha i często zależy od jego psycho-somatycznego rozwoju. Niektóre dzieci mogą być gotowe na ten krok w wieku dwóch lat, inne w wieku 3-4. Warto wiedzieć, że w tym okresie u dzieci wykształca się powoli dojrzałość zwieraczy i ośrodek mózgu odpowiedzialny za samoświadomość wypróżnień. Należy jednak pamiętać, że nie wolno zmuszać dziecka do korzystania z nocnika, jeśli jest ono na to niegotowe. Gdy maluch zbyt długo przesiaduje na nocniku i nie może się wypróżnić, ze względów fizycznych lub psychicznych, jego narządy mogą obniżać się, co jest niekorzystnym zjawiskiem, zwłaszcza dla dziewczynek. Doprowadza to również w przyszłości do szybszego rozwoju hemoroidów.

Jeśli zauważysz, że Twój maluch przez około 2 godziny potrafi utrzymać suchą pieluchę, możesz stopniowo go zacząć odpieluchowywać.

Nauka korzystania z nocnika

Na początek trzeba zapoznać malucha z nocnikiem. Opowiedz mu, czym jest ten sprzęt, nawiązując przy okazji do toalety dla dorosłych. Zadbaj o to, aby proces ten przebiegał w przyjaznej atmosferze. Kolejnym krokiem jest uczenie dziecka siadania na nocnik. Wyjaśnij mu, że gdy poczuje potrzebę fizjologiczną, powinno zasygnalizować, że chce skorzystać z nocnika. Początkowo dziecko może nie wiedzieć, kiedy powinno się do Ciebie zgłosić. Pytaj go zatem co godzinę, pół godziny, czy chce usiąść na nocnik.

Na naukę korzystania z nocnika warto zdecydować się w weekend lub w czasie urlopu. Dziecko powinno mieć możliwość swobodnego biegania po domu bez pieluszki tak, aby nauka przebiegała sprawniej. W tym czasie dobrze jest nie wyjeżdżać nigdzie, ani nie planować wizyt, by maluszek się nie stresował.

Wiele osób korzysta z intensywnej, trzydniowej metody nauki, natomiast inni wydłużają ten proces, dzieląc go na etapy tak, aby nie stresować dziecka. Ważne, aby wyczuć, jaka metoda będzie korzystniejsza dla Twojej pociechy.

Należy pamiętać, że pomimo tego że dziecko nauczy się już korzystać nocnika, mogą zdarzać mu się “wpadki”, np. posiusia się, nie mając pieluszki. Rozsądnie jest w takiej sytuacji nie nadawać jej wartości, by nie wystraszyć dziecka.

Podsumowanie

Nauka korzystania z nocnika to ważny etap w rozwoju dziecka, który stanowi istotny krok w kierunku samodzielności. Choć może to być wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i rodziców, prawidłowe podejście i cierpliwość mogą sprawić, że proces ten stanie się mniej stresujący i bardziej skuteczny.

8273 Comments