fbpx
Strona główna Małe dziecko Bezpieczeństwo dziecka na placu zabaw – praktyczne wskazówki dla rodziców i opiekunów
Małe dziecko

Bezpieczeństwo dziecka na placu zabaw – praktyczne wskazówki dla rodziców i opiekunów

Plac zabaw to miejsce, które dzieci uwielbiają. Swobodna zabawa, poznawanie nowych przyjaciół i aktywność fizyczna powinny jednak przebiegać w terenie bezpiecznym. To temat, który budzi wiele wątpliwości. Jak sprawdzić, czy plac zabaw, na którym bawi się Twoje dziecko, jest bezpieczny?

Sprzęt spełniający normy

Wszystkie urządzenia na placu zabaw powinny mieć certyfikaty potwierdzające spełnienie norm jakościowych. Najważniejszą z nich jest norma PN-EN 1176, wydana przez Komitet Europejski. Obejmuje ona specjalne wymagania dla urządzeń montowanych w miejscach zabaw dla dzieci.

W jej zapisie doprecyzowano rodzaj materiałów, z jakich mogą być wykonane huśtawki, zjeżdżalnie czy inne urządzenia. Ponadto w normie wskazano także poprawność ich konstrukcji i montaż. Certyfikat, czyli dokument potwierdzający zgodność urządzenia z tą normą, wydaje akredytowana jednostka certyfikująca. W Polsce jest to Komitet Normalizacyjny (PKN) lub Polskie Centrum Akredytacji (PCA).

Bezpieczna nawierzchnia

Druga ważna norma PN-EN 1177 dotyczy nawierzchni na dziecięcym placu zabaw. Według jej wskazań podłoże musi być amortyzujące, czyli sprężyste. Najbezpieczniejsze są wersje z miękkiego piasku, gumy lub specjalnych mat. Nawierzchnię na plac zabaw dobiera się do rodzaju danego urządzenia. Może się okazać, że przy jednym konkretne podłoże spełni swoje zadanie tłumiące, ale przy innym już nie.

Strefy bezpieczeństwa

Rozmiar i kształt tych stref są określone w normie PN-EN 1176 i mogą się różnić w zależności od typu urządzenia. Wokół huśtawek strefa bezpieczeństwa powinna sięgać przynajmniej dwa metry w każdym kierunku od siedziska. Z kolei w przypadku zjeżdżalni, powinna obejmować obszar na szczycie i na dole zjeżdżalni, aby dzieci mogły swobodnie korzystać z urządzenia. Strefy bezpieczeństwa powinny być wolne od wszelkich twardych, ostrych lub niebezpiecznych przedmiotów – kamieni, gałęzi czy innych przedmiotów do zabawy.

Regularna konserwacja i kontrola

Regularne kontrole są kluczowe dla bezpieczeństwa placu zabaw – zapewniają sprawność wszystkich urządzeń. Każdy uszkodzony element wymaga natychmiastowej naprawy lub usunięcia. Coroczna inspekcja powinna ocenić stan techniczny placu, zarówno urządzeń, jak i nawierzchni. Z kolei pięcioletni przegląd jest realizowany przez eksperta, który ma uprawnienia budowlane i wiedzę na temat norm dotyczących placów zabaw. Podejmuje on decyzję o renowacji urządzeń.

Nadzór dorosłych

Bezpieczeństwo placu zabaw nie kończy się na zainstalowaniu certyfikowanych urządzeń. Istotną rolę odgrywa także nadzór dorosłych. Czujne oko opiekuna jest nieocenione. Nawet najlepiej zaprojektowane urządzenia i ścisłe przestrzeganie norm bezpieczeństwa, nie zastąpią bezpośredniego nadzoru. Dorosły, obserwując dzieci podczas zabawy, może natychmiast zareagować na sytuacje niebezpieczne. Pomimo tego, że takie miejsca są zaprojektowane z myślą o samodzielnej zabawie dzieci, nie znaczy to, że mogą one pozostać bez opieki.

Edukacja i zasady bezpieczeństwa

Na bezpiecznym placu zabaw bez problemu znajdziesz regulamin. To informacje dotyczące zasad korzystania z tego miejsca. Zwróć uwagę, czy taki zapis zawiera również numery alarmowe oraz kontakt do administratora lub osoby zarządzającej obiektem. Dzieci korzystające z parku powinny być nauczone jak prawidłowo korzystać z urządzeń i jak unikać niebezpiecznych sytuacji. Ponadto każde stanowisko musi opisywać w zrozumiały sposób (najlepiej w formie graficznej), jak używać sprzętu.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo na placu zabaw jest wypadkową wielu elementów. Składają się na nie urządzenia zaprojektowane zgodne z normami, regularne kontrole ich stanu oraz czujny nadzór dorosłych. Ważne jest również edukowanie dzieci na temat bezpiecznej zabawy. W końcu to ich radość, kreatywność i zdrowie są dla rodziców najważniejsze.

770 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

podróż z dzieckiem samolotem, samochodem, pociagiem
Małe dziecko

Podróż z niemowlakiem: samolotem, samochodem czy pociągiem? Jak się przygotować?

Podróż z niemowlakiem, bez względu na to, by będzie to podróż samolotem,...

płacz niemowlaka w nocy
Małe dziecko

Niemowlę płacze w nocy – poznaj przyczyny

Nocne wybudzenia niemowlaka – wiedzą o nich praktycznie wszyscy rodzice. Dla wielu...

Jak wprowadzić dziecko do przedszkola
Małe dziecko

Jak wprowadzić dziecko do przedszkola?

Adaptacja dziecka w przedszkolu to ważny etap w życiu zarówno malucha, jak...

Małe dziecko

Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt to jedno z najczęstszych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć...