fbpx
Strona główna Ciąża i poród Zmiany w ciele kobiety w ciąży – czego doświadcza przyszła mama? 
Ciąża i poród

Zmiany w ciele kobiety w ciąży – czego doświadcza przyszła mama? 

Ciążę kończy cud narodzin, ale zanim to nastąpi, kobiece ciało przechodzi szereg zmian. W ten sposób adaptuje się ono do rosnącego życia w łonie, tworząc dla niego sprzyjające środowisko. Transformacja nie zawsze jest komfortowa dla przyszłej mamy, ale niezbędna i niesie niezwykłe doświadczenia. Czego możesz się spodziewać? 

Zawsze miej na uwadze, że zmiana ciała kobiecego jest naturalną częścią odmiennego stanu. Rosnący brzuch, tkliwość piersi czy też nudności są uciążliwe, ale ich znoszenie na co dzień wynagradza pierwszy płacz dziecka. Poza tym ciało jest mądre i z Twoją niewielką pomocą, wróci do stanu sprzed ciąży. Wystarczy, że dasz sobie tylko czas. 

Jak zmienia się ciało kobiety podczas pierwszego trymestru?

Podczas pierwszych 12 tygodni ciąży kobieta doświadcza dynamicznych zmian. Największe zachodzą wewnątrz ciała, ponieważ po zapłodnieniu ciało kobiety rozpoczyna produkcję hormonów ciążowych. Są to przede wszystkim hCG (gonadotropina kosmówkowa), progesteron i estrogen, które mają kluczowe znaczenie dla utrzymania ciąży i rozwoju płodu.
Zwiększony poziom hormonów, wraz z energią zużywaną na budowanie łożyska, często powodują uczucie zmęczenia i senność. Około 6 tygodnia ciąży mogą pojawić się poranne mdłości i wymioty, które u niektórych mam występują o różnych porach dnia.
Biust ulega powiększeniu, a piersi stają się tkliwe, z powodu zwiększonego przepływu krwi i zmian hormonalnych, przygotowujących je do karmienia. Brodawki sutkowe i otoczka mogą lekko ściemnieć, a na skórze piersi pojawiają się drobne grudki, tzw. gruczoły Montgomery’ego.
Hormony ciążowe zwiększają przepływ krwi przez nerki, powodując zwiększoną produkcję moczu. Wraz z rosnącym rozmiarem macicy, kobiety w pierwszym trymestrze ciąży zaczynają odczuwać częstsze parcie na mocz. Większa ilość progesteronu powoduje relaksację mięśni gładkich, co prowadzi czasem do zaparć i powstania hemoroidów.
W pierwszym trymestrze macica nadal jest dość mała, mimo że rośnie. Wiele kobiet nie zauważa znaczącego wzrostu brzucha, chociaż ich ubrania stają się nieco ciaśniejsze. Szacuje się, że średnio kobieta w pierwszych 3 miesiącach przybiera około 10% ogólnego przyrostu ciała podczas całej ciąży.

Drugi trymestr – jakie zmiany ciała w tym okresie towarzyszą przyszłej mamie?

Drugi trymestr, trwający od 13. do 28. tygodnia, to okres, w którym wiele kobiet odczuwa ulgę po często trudnych, pierwszych tygodniach. Zazwyczaj mdłości ustają, energia wraca, a ciąża staje się bardziej widoczna dla otoczenia. To również czas, kiedy przyszła mama zaczyna odczuwać pierwsze ruchy dziecka. 

Najbardziej widoczną zmianą w ciele kobiety ciężarnej jest rosnący brzuch, ponieważ w drugim trymestrze staje się on już mocno wyraźny. Macica, która wcześniej była schowana głęboko w miednicy, zaczyna się powiększać i podnosić. To powoduje widoczne zaokrąglenie. Każda kobieta jest inna, więc tempo i kształt wzrostu brzucha może się różnić. W tym czasie waga wzrasta o około 60% ogólnego przyrostu masy ciała podczas całej ciąży. 

Zwiększony przepływ krwi powoduje, że skóra kobiet w ciąży wygląda na zdrowszą i bardziej promienną, co określa się mianem “blasku ciążowego”. Mogą nastąpić zmiany pigmentacji skóry jak “melasma”, czyli ciemne plamy na twarzy. Pojawia się też “linea nigra” – charakterystyczna linia od pępka do łona, a także ciemniejsze zabarwienie brodawek sutkowych. Kobieta w ciąży może dostrzec pierwsze rozstępy. 

Ponadto w tym czasie nadal rosną piersi. Na kostkach, stopach i dłoniach kobiety mogą wystąpić obrzęki, spowodowane zatrzymywaniem się wody w organizmie. Na skutek zwiększenia się objętości krwi w organizmie, potrzebnej do utrzymania rosnącej macicy i płodu, przyszłe mamy odczuwają przyspieszone bicie serca. 

Ciało kobiety w trzecim trymestrze ciąży – co się zmienia?  

rzeci trymestr ciąży to czas znacznych zmian fizycznych. Wraz z rozwojem dziecka, powiększa się regularnie brzuch – macica rozszerza się, naciskając na inne narządy i powodując dodatkowy dyskomfort. Odczuwalne są bóle pleców, bioder oraz ogólne zmęczenie spowodowane dodatkowym ciężarem. Waga wzrasta o kolejne 40% całego przyrostu masy ciała w ciąży. 

Macica uciskająca na przeponę utrudnia oddychanie. Przyszła mama bardzo się męczy podczas wysiłku. Coraz częściej chodzi do toalety, na skutek silnego napierania macicy na pęcherz. W tym okresie powszechne są obrzęki stóp i kostek. Piersi nadal się rozwijają i stają się jeszcze większe. Niektóre kobiety zauważają również, że z brodawek zaczyna wyciekać tzw. “pierwsze mleko”. 

Pod koniec ciąży, w miarę jak organizm kobiety przygotowuje się do porodu, szyjka macicy się skraca, a macica otwiera. Podczas takiej zmiany u ciężarnej często pojawiają się upławy zwane “czopem śluzowym”.

Podsumowanie 

Każdy trymestr przynosi nowe wyzwania. Kobiece ciało jest niesamowite – dostosowuje się, rośnie i zmienia tak, aby zapewnić nowemu życiu rozwój. Świadomość takiej transformacji pomaga zrozumieć, czego przyszła mama może się spodziewać. Dzięki temu lepiej poradzisz sobie z ciążą. W tym pięknym, choć trudnym czasie jak najlepiej zadbaj nie tylko o ciało, ale także o swoją psychikę.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Ciąża i poród

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński to ważny czas dla każdej mamy,  który poświęca zazwyczaj na...

Ciąża i poród

Czy ciąża musi oznaczać ból pleców? Jak sobie z nim radzić?

Ciąża to czas wielkich zmian w życiu kobiety, zarówno pod względem emocjonalnym,...

Ciąża i poród

Pierwsze dni z noworodkiem – co musisz wiedzieć?

Przyjście na świat noworodka to wyjątkowy moment w życiu każdego rodzica. Pierwsze...

Ciąża i poród

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Ciąża to czas przemian zarówno tych fizycznych, zachodzących w ciele kobiety, jak...