fbpx
Strona główna Ciąża i poród Jak radzić sobie z porannymi mdłościami?
Ciąża i poród

Jak radzić sobie z porannymi mdłościami?

Poranne mdłości w ciąży

Dolegliwości w ciąży bywają sporym obciążeniem dla przyszłej mamy. To prawdziwa karuzela emocji, ale też zmian w ciele. Do klasycznych objawów należą mdłości, które są naturalną częścią procesu, w którym kształtuje się nowe życie. Oto kilka praktycznych porad, jak sobie z nimi radzić.
Na mdłości uskarża się aż 75% ciężarnych. Część z nich doświadcza delikatnych nudności, ale niektóre kobiety mają regularne wymioty, które trwają przez wiele tygodni.

Mdłości w ciąży – skąd się biorą?

Ich pochodzenie nie jest do końca poznane. Prawdopodobnie taki objaw ciąży jest związany z przyrostem hormonu beta-hCG. Organizm zaczyna go produkować tuż po zagnieżdżeniu się zarodka. Stężenie beta-hCG szybko wzrasta w pierwszych tygodniach ciąży, po czym w kolejnych zaczyna spadać. Silne mdłości są uciążliwe, ale oznaczają rozwijającą się ciążę. Naukowcy zauważyli, że kobiety z wyższym poziomem hCG zmagają się z częstszymi wymiotami.
Wzrost estrogenów to kolejna przyczyna złego samopoczucia. Hormony zwiększają wrażliwość na zapachy, dlatego wiele przyszłych mam wymiotuje na skutek silnego lub nieprzyjemnego aromatu. Przypuszcza się, że wpływ na wymioty ma także hormon zwany relaksyną, który rozluźnia mięśnie w organizmie mamy, w tym żołądka i jelit. Może to prowadzić do zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego.
To, co jeszcze wywołuje mdłości, to podatność genetyczna. Jeśli Twoja matka lub siostra doświadczyły takich symptomów, jest większa szansa, że Ty również będziesz się z nimi zmagać w czasie ciąży.

Poranne mdłości w ciąży – jak złagodzić takie dolegliwości? 

Mdłości ustępują samoistnie zazwyczaj po zakończeniu 1. trymestru ciąży (czyli w 12-14. tygodniu). Nie jest to jednak regułą, ponieważ niektóre kobiety wymiotują nawet do końca 6 miesiąca, a kilka procent przyszłych mam aż do rozwiązania.

Jak sobie radzić z takimi dolegliwościami? Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci przetrwać ten trudny okres.

Małe, ale częste posiłki

Zarówno przepełniony, jak i pusty żołądek może nasilać mdłości. Spróbuj więc spożywać małe porcje jedzenia co 2-3 godziny. Wybieraj produkty łatwostrawne (banany, ryż, lekkie sałatki), ale unikaj smażonych, tłustych i pikantnych potraw, które podrażniają żołądek.

Odpowiednie nawodnienie

Hydratacja jest niezwykle ważna, szczególnie w ciąży. Jeśli zmagasz się z porannymi mdłościami, spróbuj pić małe porcje wody przez cały dzień. Spożywaj około 2 l na dobę. Wielu przyszłym mamom podczas mdłości ulgę przynoszą cytryny, dlatego oprócz wody z plasterkiem tego owocu pij również mało słodkie, letnie herbatki z takim dodatkiem.

Imbir – wsparcie w porannych mdłościach

Imbir łagodzi nudności, ponieważ zawiera składniki aktywne, takie jak gingerole i shogaole. Wpływają one na układ pokarmowy i ośrodkowy układ nerwowy, hamując mechanizmy prowadzące do nudności i wymiotów. Dodaj kilka plasterków świeżego imbiru do herbaty lub skosztuj ciasteczek z imbirem. Możesz też wypróbować specjalne pastylki z imbirem dostępne w aptekach.

Mała porcja ruchu

Spacery lub ćwiczenia rozciągające łagodzą ciążowe nudności. Ruch przyspiesza procesy trawienne, zmniejszając uczucie pełności i dyskomfortu w żołądku. Poza tym redukuje stres i poprawia nastrój, a przede wszystkim odwraca uwagę od nieprzyjemnych odczuć. Aktywność fizyczna pomaga poprawić krążenie krwi, co jest korzystne dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.

Relaks, a łagodzenie porannych nudności

W ciąży Twoje ciało pracuje bardzo ciężko, a wytężona praca może nasilać uczucie mdłości. Pamiętaj, że zasłużony odpoczynek to coś, do czego masz pełne prawo. Kiedy tylko poczujesz się zmęczona, połóż się i odpocznij. Wypróbuj różne techniki relaksacyjne, które pomogą Ci złagodzić napięcia. 

Unikanie nieprzyjemnych zapachów i smaków

Twoje zmysły w czasie ciąży są wyostrzone, dlatego pewne zapachy mogą Cię drażnić. Unikaj sytuacji, w których narażasz się na intensywne, nieprzyjemne wonie. Nie wchodź do zadymionych pomieszczeń, unikaj stosowania mocnych perfum i chemicznych środków czyszczących.
Wiele przyszłych mam stresuje się, że wymioty zaszkodzą maluchowi. Niepotrzebnie. Jeśli czujesz silną potrzebę, by zwymiotować, nie powstrzymuj tego odruchu. W przypadku nasilonych dolegliwości lekarz może przepisać Ci środki przeciwwymiotne. W skrajnych przypadkach zalecana jest hospitalizacja i nawadnianie przez kroplówki.

Podsumowanie

Nie zapominaj, że ciąża to czas, który powinnaś spędzić na radosnym oczekiwaniu. Mimo że poranne mdłości mogą być uciążliwe, pamiętaj, że są one tylko częścią niesamowitego procesu, jakim jest nowe życie. Każda kobieta inaczej przechodzi ciążę i to, co dla jednej jest dobre w przypadku łagodzenia porannych mdłości, niekoniecznie zadziała u innej.
Przede wszystkim słuchaj swojego ciała, a jeśli mdłości są nasilone i nie możesz z nimi sobie poradzić, skonsultuj się z lekarzem. W trosce o swoje zdrowie i maluszka warto pamiętać, że nie ma nic złego w szukaniu pomocy i wsparcia.

Leave a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

Ciąża i poród

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Urlop macierzyński to ważny czas dla każdej mamy,  który poświęca zazwyczaj na...

Ciąża i poród

Czy ciąża musi oznaczać ból pleców? Jak sobie z nim radzić?

Ciąża to czas wielkich zmian w życiu kobiety, zarówno pod względem emocjonalnym,...

Ciąża i poród

Pierwsze dni z noworodkiem – co musisz wiedzieć?

Przyjście na świat noworodka to wyjątkowy moment w życiu każdego rodzica. Pierwsze...

Ciąża i poród

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży?

Ciąża to czas przemian zarówno tych fizycznych, zachodzących w ciele kobiety, jak...